Ortopedyczna Terapia Manualna
(OMT – Orthopaedic Manual Therapy)
OMT CZĘŚĆ I: wyposaża w wiedzę i umiejętności
OMT CZĘŚĆ II: doskonali warsztat pracy i poprawia skuteczność
OMT CZĘŚĆ III: daje możliwość osiągnięcia poziomu mistrzowskiego
Więcej informacji w zakładce O kursach MT
OMT Część I
"Terapia Manualna Kaltenborn-Evjenth Concept" (328 godzin)Więcej informacji(UEX) - Badanie i leczenie kończyny dolnej
Jest to kurs wprowadzający do metody, wyjaśniający podstawowe pojęcia oraz zasady stosowania różnych technik badania i leczenia. Materiał obejmuje również wiedzę dotyczącą etapów gojenia tkanek po ich uszkodzeniu.
(OEX) - Badanie i leczenie kończyny górnej
Podczas kursu OEX uczestnicy poznają techniki badania i leczenia stawów oraz mięśni kończyny górnej. Przedstawiane są sposoby za pomocą których można szybko odróżnić przykurcz mięśniowy od torebkowo-więzadłowego albo ból mięśniowy od bólu stawowego.
(UWS) - Badanie i leczenie miednicy oraz dolnej części kręgosłupa
Z uwagi na małą przestrzeń w obrębie kręgosłupa dla struktur nerwowych istnieje tu możliwość ich uszkodzenia. Aby temu zapobiec uczestnicy otrzymują precyzyjne informacje kiedy leczyć zachowawczo pacjentów z bólami pleców, a kiedy odesłać ich do specjalistów (dalsza diagnostyka, leczenie farmakologiczne, leczenie operacyjne). Jak zawsze - sposób leczenia manualnego będzie zależał od wyników badania manualnego.
(OWS) - Badanie i leczenie górnej części kręgosłupa
Kurs OWS jest kontynuacją kursu UWS. Pierwsza część kursu OWS poświęcona jest technikom leczenia odcinka piersiowego kręgosłupa. Badanie odcinka piersiowego realizowane jest podczas kursu UWS. W drugiej części kursu uczestnicy poznają techniki badania i leczenia odcinka szyjnego kręgosłupa.
(AEX 1) - Badanie i leczenie kończyny dolnej
Kurs AEX 1 jest kontynuacją kursu UEX i dotyczy kończyny dolnej. Program obejmuje postępowanie w konkretnych przypadkach klinicznych. Na podstawie objawów różnych pacjentów uczestnicy muszą postawić swoje hipotezy i w oparciu o techniki z kursu UEX je potwierdzić.
(AEX 2) - Badanie i leczenie kończyny górnej
Kurs AEX 2 jest kontynuacją kursu OEX i dotyczy kończyny górnej. Program obejmuje postępowanie w konkretnych przypadkach klinicznych. Na podstawie objawów różnych pacjentów uczestnicy muszą postawić swoje hipotezy i w oparciu o techniki z kursu OEX je potwierdzić.
(AWS 1) - Badanie i leczenie obręczy biodrowej i dolnej części kręgosłupa
Kurs dotyczy badania i leczenia dysfunkcji w obrębie miednicy, odcinka lędźwiowego oraz piersiowego kręgosłupa. Warunkiem udziału w kursie AWS 1 jest wcześniejszy udział w kursie UWS oraz OWS. Jest to kontynuacja tych kursów. Program jest tak skonstruowany aby poprawić skuteczność poznanych już wcześniej technik oraz w oparciu o nowe sposoby leczenia stawów, dysków, mięśni i układu nerwowego dać możliwość skutecznego leczenia konkretnych przypadków klinicznych.
(AWS 2) - Badanie i leczenie górnej części kręgosłupa
AWS 2 - Badanie i leczenie górnej części kręgosłupa oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Techniki zaawansowane i rozciąganie mięśni według koncepcji Kaltenborna i Evjentha. Kurs dotyczy badania i leczenia dysfunkcji w obrębie odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa oraz żeber i stawów skroniowo-żuchwowych. Warunkiem udziału w kursie AWS 2 jest wcześniejszy udział w kursach UWS i OWS. Jest to kontynuacja tych kursów. Program jest tak skonstruowany aby poprawić skuteczność poznanych już wcześniej technik oraz w oparciu o nowe sposoby leczenia stawów, dysków, mięśni i układu nerwowego dać możliwość skutecznego leczenia konkretnych przypadków klinicznych.
REHA - Medyczny Trening Rehabilitacyjny wg koncepcji Kaltenborn-Evjenth
Medyczny Trening Rehabilitacyjny - jest to część obszerniejszego szkolenia pod nazwą Medyczny Trening Terapeutyczny (MTT). Kurs MT-REHA został przygotowany poprzez zawodowych sportowców, trenerów oraz instruktorów terapii manualnej specjalnie dla potrzeb metody Manual Therapy Kaltenborn-Evjenth Concept.
REFRESHER - Kurs powtórzeniowy przed egzaminem MT
Kierowany jest do osób, które mają ukończone wszystkie etapy szkolenia Manual Therapy Kaltenborn-Evjenth Concept (9 kursów).
Egzamin z Terapii Manualnej Kaltenborn-Evjenth Concept
Egzamin MT w ramach Kaltenborn-Evjenth OMT
Jest to egzamin końcowy po odbytym szkoleniu z Terapii Manualnej Kaltenborn-Evjenth Concept. Egzamin MT składa się z 2 części: teoretycznej i praktycznej.
OMT Część II
"Praktyka kliniczna z pacjentami w Terapii Manualnej" (144 godzin)Więcej informacjiKurs Kliniczny 1
"PRAKTYKA KLINICZNA Z PACJENTAMI W TERAPII MANUALNEJ". To Część II programu kształcenia w Ortopedycznej Terapii Manualnej. Aby wziąć w niej udział należy zdać Egzamin końcowy z Części I, tj. "Terapia Manualna Kaltenborn-Evjenth Concept" lub innej metody Terapii manualnej w wymiarze minimum 280 godzin. Program Części II obejmuje udział w 4 szkoleniach: dwóch Kursach klinicznych (nr 1 i nr 2) oraz dwóch Superwizjach klinicznych (biernej i czynnej). Kursy Kliniczne nr 1 i 2 odbywają się w Toruniu. Superwizja kliniczna bierna i czynna odbywa się w gabinecie instruktora. Podczas wszystkich szkoleń praca z pacjentami. Po odbyciu Superwizji Klinicznej Czynnej uczestnicy uzyskują Certyfikat Jakości Usług w Ortopedycznej Terapii Manualnej Kaltenborn-Evjenth. Szczegóły dotyczące szkoleń zawarte są w opisach kursów.
Kurs Kliniczny 2
KURSY KLINICZNE ORAZ PRAKTYKA KLINICZNA Z PACJENTAMI W RAMACH ORTOPEDYCZNEJ TERAPII MANUALNEJ (OMT). To program kształcenia w Ortopedycznej Terapii Manualnej po ukończeniu szkolenia podstawowego z terapii manualnej (zdany egzamin). Program obejmuje udział w 4 szkoleniach: 1. Kurs Kliniczny nr 1 - Dolna część kręgosłupa, 2. Kurs Kliniczny nr 2 - Górna część kręgosłupa, 3. Superwizja kliniczna bierna, 4. Superwizja kliniczna czynna, Kursy kliniczne nr 1. i 2. będą się odbywać w Toruniu. Superwizja kliniczna czynna i bierna będzie się odbywać w gabinecie instruktora. Podczas wszystkich szkoleń praca z pacjentami. Po odbyciu Superwizji Klinicznej Czynnej uczestnicy uzyskują Certyfikat Jakości Usług w Ortopedycznej Terapii Manualnej Kaltenborn-Evjenth. Szczegóły dotyczące szkoleń zawarte są w opisach kursów.
Superwizja kliniczna bierna
To bierne asystowanie instruktorowi podczas jego pracy z pacjentami. Uczestnik obserwuje proces zbierania wywiadu, proces wnioskowania klinicznego, dobór technik badania, techniki leczenia i efekty tego leczenia z wykorzystaniem testów kontrolnych.
Superwizja kliniczna czynna
Superwizja Kliniczna Czynna to praca uczestnika Superwizji z pacjentami ze wsparciem instruktora. Ta forma kształcenia przeznaczona jest dla fizjoterapeutów po zakończonym egzaminem szkoleniu z terapii manualnej. Do kwalifikacji uczestnika istotny jest program takiego szkolenia. Przed przystąpieniem do Superwizji Klinicznej Czynnej wymagany jest wcześniejszy udział w dwóch Kursach Klinicznych oraz Superwizji Klinicznej Biernej.
OMT Część III
Bezpłatny i bez limitu czasowego cykl ustawicznych szkoleń dla osób posiadających Certyfikat Jakości Usług Centrum Ortopedycznej Terapii ManualnejZamknięte warsztaty MASTER OMT Kaltenborn-Evjenth
Czas na wymianę doświadczeń oraz na trening najtrudniejszych technik wykorzystywanych w codziennej pracy z pacjentami.
Bezpłatny dostęp do grupy na Facebooku „Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. prof. F. Kaltenborna
W grupie rozpracowujemy przypadki kliniczne naszych pacjentów oraz publikujemy materiały do cotygodniowych szkoleń wewnętrznych terapeutów manualnych Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. prof. F. Kaltenborna.
Otwarte warsztaty OMT Kaltenborn-Evjenth
Prezentacja metody w codziennej pracy z pacjentami.