Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.
Szkoła pleców   "Pod Tężniami"

Kurs 15

Superwizja kliniczna czynna

Superwizja Kliniczna Czynna to praca uczestnika Superwizji z pacjentami Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. prof. F. Kaltenborna w Klinice Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" w Ciechocinku. Ta forma kształcenia przeznaczona jest dla fizjoterapeutów po zakończonym egzaminem szkoleniu z terapii manualnej. Do kwalifikacji uczestnika istotny jest program takiego szkolenia. Przed przystąpieniem do Superwizji Klinicznej Czynnej wymagany jest wcześniejszy udział w dwóch Kursach Klinicznych oraz Superwizji Klinicznej Biernej.

Opis Kursu


Uczestnik przed przystąpieniem do SUPERWIZJI KLINICZNEJ CZYNNEJ musi najpierw wziąć udział w:

 • dwóch KURSACH KLINICZNYCH tj. w Kursie Klinicznym nr 1 - Dolna część kręgosłupa oraz Kursie Klinicznym nr 2 - Górna część kręgosłupa, a także w

 • SUPERWIZJI KLINICZNEJ BIERNEJ:.

Superwizja Kliniczna Czynna oraz Bierna odbywają się w Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. prof. F. Kaltenborna w Klinice Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" w Ciechocinku. Kursy Kliniczne odbywają się w MCSM w Toruniu.

Podczas Kursów Klinicznych każdorazowo trzech pacjentów przez 3 dni szkolenia leczonych jest przez Instruktora przed grupą. Między pacjentami trening wszystkich technik badania i leczenia.

Podczas SUPERWIZJI KLINICZNEJ BIERNEJ uczestnicy przez 5 dni obserwują pracę Instruktora z pacjentami w jego gabinecie. Terminy tej Superwizji należy ustalać indywidualnie z instruktorem.

Ten sposób szkolenia pomaga utrwalić sposób postępowania z pacjentem od momentu zbierania wywiadu po zaawansowane techniki leczenia z wykorzystaniem technik manipulacji. Podczas Superwizji Klinicznej Biernej również istnieje możliwość treningu wszystkich technik wykorzystywanych przez instruktora.

Dopiero po odbyciu SUPERWIZJI KLINICZNEJ BIERNEJ dla uczestników zorganizowana zostanie SUPERWIZJA KLINICZNA CZYNNA. Uczestnicy przez 5 dni samodzielnie pracują wtedy z pacjentami ze wsparciem instruktora, który pomaga w doskonaleniu wnioskowania klinicznego, a także w wykonaniu technik badania oraz leczenia.

Ten model kształcenia w toku ponad 20 lat prowadzenia przeze mnie nauczania terapii manualnej uważam za najbardziej efektywny. Sam udział w kursach nie wystarczy. Praca z pacjentem w oparciu o testy kontrolne wykonywane po każdej technice leczenia od razu weryfikuje umiejętności zarówno instruktora jak i uczestnika szkolenia. Udział mentora w takim szkoleniu jest według mnie nie do zastąpienia. W ten sam sposób w Klinice Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" udało nam się zbudować wspaniały zespół terapeutów manualnych o zbliżonych umiejętnościach.

KOSZTY I TERMINY:

SUPERWIZJA KLINICZNA BIERNA – 1000 zł (5 dni)

 • TERMIN – ustalany indywidualnie z instruktorem  

SUPERWIZJA KLINICZNA CZYNNA – 1000 zł (5 dni)

 • TERMIN: zostanie ustalony podczas Superwizji klinicznej biernej

UCZESTNICY:

 • FIZJOTERAPEUCI I LEKARZE - po zakończonym egzaminem szkoleniu (ok. 290 godzin) z Terapii Manualnej uznanych w świecie metod np. Kaltenborn-Evjenth Concept, Cyriax Concept, Maitland Concept - kwalifikacja po weryfikacji programu szkolenia przez instruktora – niezbędne będzie przesłanie : - skanu dyplomu zawodowego - skanu dyplomu terapeuty manualnego - programu szkolenia w terapii manualnej

PROWADZĄCY:

 • Mirosław Dębski PT OMPT Instruktor międzynarodowy Kaltenborn-Evjenth Orthopaedic Manual Therapy

 • Ewa Badźmirowska PT OMPT Asystent Instruktora

ZGŁOSZENIA: [email protected]

ZagadnieniaSUPERWIZJA KLINICZNA BIERNA 

To bierne asystowanie instruktorowi podczas jego pracy z pacjentami. Uczestnik obserwuje proces zbierania wywiadu, proces wnioskowania klinicznego, dobór testów, techniki leczenia i efekty tego leczenia z wykorzystaniem testów kontrolnych. 

Asystowanie mentorowi podczas pracy z pacjentami:

 • daje sposobność przekonania się na ile skuteczne mogą być techniki nauczane podczas kursów klinicznych

 • daje sposobność szybkiego przyswojenia kolejności wykonywanych technik

 • umożliwia obserwację zmiany objawów pacjenta podczas leczenia

 • umożliwia obserwację wszystkich skutecznych technik wykonywanych przez mentora

 • daje możliwość sprawdzenia po mentorze wyników testów diagnostycznych 


SUPERWIZJA KLINICZNA CZYNNA

To nadzorowana przez nauczyciela, ale już samodzielna praca uczestnika z pacjentami w Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. Prof. F. Kaltenborna w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami”. Aby pracować zgodnie ze standardami Kliniki uczestnicy muszą najpierw opanować protokół badania i leczenia. Protokół ten jest szczegółowo przedstawiany podczas kursów klinicznych. Ponowne przyswajanie kolejności elementów badania oraz doskonalenie technik leczenia dokonuje się podczas SUPERWIZJI KLINICZNEJ BIERNEJ. 

Podczas Superwizji klinicznej czynnej instruktor wychwytuje i koryguje:

 • błędy w zbieraniu wywiadu od pacjenta

 • błędy w planowaniu badania

 • błędy w wykonywaniu technik badania

 • błędy w wykonywaniu technik leczenia

W trakcie Superwizji czynnej jest możliwość wytrenowania technik do takiego poziomu aby były skuteczne. 

Terminy Szkoleń


#SzkolenieGrupaTerminInstruktorzyMiejsce
15. Superwizja kliniczna czynna11.12 - 15.12.2023Mirosław Dębski
CiechocinekZgłoszenia
15. Superwizja kliniczna czynna04.12 - 08.12.2023Mirosław Dębski
CiechocinekZgłoszenia
15. Superwizja kliniczna czynna03.04 - 07.04.2023Mirosław Dębski
CiechocinekZgłoszenia
15. Superwizja kliniczna czynna27.03 - 31.03.2023Mirosław Dębski
CiechocinekZgłoszenia