Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.
Szkoła pleców   "Pod Tężniami"

SUPERWIZJA kliniczna

KURSY KLINICZNE ORAZ SUPERWIZJA (PRAKTYKA KLINICZNA) Z PACJENTAMI W RAMACH ORTOPEDYCZNEJ TERAPII MANUALNEJ (OMT). To program kształcenia w Ortopedycznej Terapii Manualnej po ukończeniu szkolenia podstawowego z terapii manualnej (zdany egzamin). Program obejmuje udział w 4 szkoleniach: w 2 Kursach Klinicznych (nr 1 - dolna oraz nr 2 - górna część kręgosłupa), w superwizji klinicznej biernej oraz superwizji klinicznej czynnej, Superwizja kliniczna bierna i czynna odbywa się w Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. Prof. F. Kaltenborna w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” w Ciechocinku. Klinika zapewnia udział pacjentów w tym przedsięwzięciu. Szczegóły dotyczące szkoleń zawarte są w opisach kursów.

Opis Kursu


Po udziale w dwóch kursach klinicznych z pacjentami uczestnicy umawiają się indywidualnie z prowadzącymi na tzw. SUPERWIZJĘ KLINICZNĄ BIERNĄ (przez 5 dni obserwują pracę instruktora z pacjentami w jego gabinecie). W ten sposób można jeszcze raz utrwalić sobie sposób postępowania z pacjentem od momentu zbierania wywiadu po zaawansowane techniki leczenia z wykorzystaniem technik manipulacji. Podczas Superwizji klinicznej biernej również istnieje możliwość treningu wszystkich technik wykorzystywanych przez instruktora.

Po odbyciu SUPERWIZJI KLINICZNEJ BIERNEJ również w Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. prof. F. Kaltenborna w Klinice Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" zorganizowana zostanie SUPERWIZJA KLINICZNA CZYNNA (uczestnicy superwizji przez 5 dni pracują z pacjentami ze wsparciem instruktora, który pomaga w doskonaleniu wnioskowania klinicznego, a także w wykonaniu technik badania oraz leczenia).

Ten model kształcenia w toku 20 lat prowadzenia przeze mnie nauczania terapii manualnej uważam za najbardziej efektywny. Sam udział w kursach nie wystarczy. Największą korzyść mają uczestnicy w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Najpierw pośrednio obserwując instruktora, potem bezpośrednio z jego wsparciem. Testy kontrolne wykonywane po każdej technice na pacjencie od razu weryfikują umiejętności zarówno instruktora jak i uczestnika szkolenia.

KOSZTY I TERMINY:

SUPERWIZJA KLINICZNA BIERNA – 1000 zł (5 dni)

 • TERMIN – ustalany indywidualnie z instruktorem  

SUPERWIZJA KLINICZNA CZYNNA – 1000 zł (5 dni)

 • TERMIN: zostanie ustalony podczas Superwizji klinicznej biernej

UCZESTNICY:

 • FIZJOTERAPEUCI I LEKARZE - po zakończonym egzaminem szkoleniu (ok. 290 godzin) z Terapii Manualnej uznanych w świecie metod np. Kaltenborn-Evjenth Concept, Cyriax Concept, Maitland Concept - kwalifikacja po weryfikacji programu szkolenia przez instruktora – niezbędne będzie przesłanie : - skanu dyplomu zawodowego - skanu dyplomu terapeuty manualnego - programu szkolenia w terapii manualnej

PROWADZĄCY:

 • Mirosław Dębski PT OMPT Instruktor międzynarodowy Kaltenborn-Evjenth Orthopaedic Manual Therapy

 • Ewa Badźmirowska PT OMPT Asystent Instruktora

ZGŁOSZENIA: [email protected]

ZagadnieniaSUPERWIZJA KLINICZNA BIERNA 

To bierne asystowanie instruktorowi podczas jego pracy z pacjentami. Uczestnik obserwuje proces zbierania wywiadu, proces wnioskowania klinicznego, dobór testów, techniki leczenia i efekty tego leczenia z wykorzystaniem testów kontrolnych. 

Asystowanie mentorowi podczas pracy z pacjentami:

 • daje sposobność przekonania się na ile skuteczne mogą być techniki nauczane podczas kursów klinicznych

 • daje sposobność szybkiego przyswojenia kolejności wykonywanych technik

 • umożliwia obserwację zmiany objawów pacjenta podczas leczenia

 • umożliwia obserwację wszystkich skutecznych technik wykonywanych przez mentora

 • daje możliwość sprawdzenia po mentorze wyników testów diagnostycznych 


SUPERWIZJA KLINICZNA CZYNNA

To nadzorowana przez nauczyciela, ale już samodzielna praca uczestnika z pacjentami w Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. Prof. F. Kaltenborna w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami”. Aby pracować zgodnie ze standardami Kliniki uczestnicy muszą najpierw opanować protokół badania i leczenia. Protokół ten jest szczegółowo przedstawiany podczas kursów klinicznych. Ponowne przyswajanie kolejności elementów badania oraz doskonalenie technik leczenia dokonuje się podczas SUPERWIZJI KLINICZNEJ BIERNEJ. 

Podczas Superwizji klinicznej czynnej instruktor wychwytuje i koryguje:

 • błędy w zbieraniu wywiadu od pacjenta

 • błędy w planowaniu badania

 • błędy w wykonywaniu technik badania

 • błędy w wykonywaniu technik leczenia

W trakcie Superwizji czynnej jest możliwość wytrenowania technik do takiego poziomu aby były skuteczne. 

Terminy Szkoleń


#SzkolenieGrupaTerminInstruktorzyMiejsce
3. SUPERWIZJA kliniczna13.12 - 17.12.2021Mirosław Dębski
CiechocinekZgłoszenia
3. SUPERWIZJA kliniczna06.12 - 10.12.2021Mirosław Dębski
CiechocinekZgłoszenia
3. SUPERWIZJA kliniczna22.03 - 26.03.2021Mirosław Dębski
CiechocinekZgłoszenia