Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

SUPERWIZJA kliniczna

KURSY KLINICZNE ORAZ PRAKTYKA KLINICZNA Z PACJENTAMI W RAMACH ORTOPEDYCZNEJ TERAPII MANUALNEJ (OMT). To program kształcenia w Ortopedycznej Terapii Manualnej po ukończeniu szkolenia podstawowego z terapii manualnej (zdany egzamin). Program obejmuje udział w 4 szkoleniach: 1. Kurs Kliniczny nr 1 - Dolna część kręgosłupa, 2. Kurs Kliniczny nr 2 - Górna część kręgosłupa, 3. Superwizja kliniczna bierna, 4. Superwizja kliniczna czynna, Od maja 2020 roku wszystkie 4 szkolenia będą się odbywały w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” w Ciechocinku. Podczas wszystkich 4 szkoleń Klinika zapewnia udział pacjentów w tym przedsięwzięciu. Szczegóły dotyczące szkoleń zawarte są w opisach kursów.

Opis Kursu


Podczas dwóch KURSÓW KLINICZNYCH Z PACJENTAMI (nr 1. i nr 2. - każdy kurs po 4 dni) uczestnicy poznają każdorazowo kompletne badanie i leczenie 3 pacjentów w wykonaniu instruktora. Wszystkie techniki badania (protokół badania) oraz leczenia (łącznie z bezpiecznymi technikami manipulacyjnymi) są trenowane w czasie pomiędzy umówionymi pacjentami. Pacjenci przychodzą przez 3 dni, zatem można zaobserwować: jakie techniki i w jakiej kolejności stosuje instruktor podczas badania, jak tworzy na bieżąco plan postępowania, jak zmieniają się objawy pacjentów w trakcie leczenia, jak instruktor sprawdza skuteczność terapii, jak naucza pacjenta zasad profilaktyki oraz jak uczy ćwiczeń do wykonania w domu.

Po udziale w obu kursach klinicznych z pacjentami uczestnicy umawiają się indywidualnie z prowadzącymi na tzw. SUPERWIZJĘ KLINICZNĄ BIERNĄ (przez 5 dni po 8 godzin dziennie obserwują pracę instruktora z pacjentami w jego gabinecie). Mogą w ten sposób jeszcze raz utrwalić sobie sposób postępowania z pacjentem od momentu zbierania wywiadu po zaawansowane techniki leczenia z wykorzystaniem technik manipulacji. Podczas Superwizji klinicznej biernej również istnieje możliwość treningu wszystkich technik wykorzystywanych przez instruktora.

Po odbyciu SUPERWIZJI KLINICZNEJ BIERNEJ uczestnicy w okresie 07.12 - 18.12.2020 umawiają się na SUPERWIZJĘ KLINICZNĄ CZYNNĄ (teraz to uczestnicy przez 5 dni  sami pracują z pacjentami, ale ze wsparciem instruktora, który pomaga w doskonaleniu wnioskowania klinicznego, a także w wykonaniu technik badania oraz leczenia).

Ten model kształcenia w toku 20 lat prowadzenia przeze mnie nauczania terapii manualnej uważam za najbardziej efektywny. Sam udział w kursach nie wystarczy. Największą korzyść mają uczestnicy w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Najpierw pośrednio obserwując instruktora, potem bezpośrednio z jego wsparciem.

Zarówno Kursy kliniczne z pacjentami jak Superwizja kliniczna bierna i Superwizja kliniczna czynna od maja 2020 roku odbywać się będą w KLINICE UZDROWISKOWEJ "POD TĘŻNIAMI" W CIECHOCINKU. To realizacja marzeń Prof. Freddyego Kaltenborna, który podczas wielokrotnych pobytów w Klinice inspirował do wysiłków w tym kierunku. Razem z Zarządem Kliniki z Panem Prezesem Wiktorem Kolbowiczem na czele oraz z pełnym poparciem wszystkich lekarzy specjalistów podjęliśmy się tego wyzwania. Już kilkakrotnie organizowaliśmy Superwizję Kliniczną dla fizjoterapeutów manualnych w naszej Klinice, ale dopiero teraz zamierzamy zapewnić ciągłość tych szkoleń dając możliwość ujednolicenia umiejętności w prowadzeniu pacjentów wszystkim fizjoterapeutom manualnym, którzy pozytywnie zdali egzamin z znanych w świecie metod terapii manualnej na poziomie podstawowym (ok 290 godzin nauczania).

KOSZTY I TERMINY:

 • KURS KLINICZNY NR 1  - DOLNA CZĘŚĆ KRĘGOSŁUPA – 1800 zł (4 dni) - TERMIN: 21-24.05.2020

 • KURS KLINICZNY NR 2 - GÓRNA CZĘŚĆ KRĘGOSŁUPA – 1800 zł (4 dni) - TERMIN: 17-20.09.2020

 • SUPERWIZJA KLINICZNA BIERNA – 1000 zł (5 dni) - TERMIN – indywidualnie z instruktorem w dniach od 21.09. do 07.12.2020  

 • SUPERWIZJA KLINICZNA CZYNNA – 1000 zł (5 dni) - TERMIN: 07-11.12.2020 lub 14-18.12.2020

UCZESTNICY:

 • FIZJOTERAPEUCI I LEKARZE - po zakończonym egzaminem szkoleniu (ok. 290 godzin) z Terapii Manualnej uznanych w świecie metod np. Kaltenborn-Evjenth Concept, Cyriax Concept, Maitland Concept - kwalifikacja po weryfikacji programu szkolenia przez instruktora – niezbędne będzie przesłanie : - skanu dyplomu zawodowego - skanu dyplomu terapeuty manualnego - programu szkolenia w terapii manualnej

PROWADZĄCY:

 • Mirosław Dębski PT OMPT Instruktor międzynarodowy Kaltenborn-Evjenth Orthopaedic Manual Therapy

 • Ewa Badźmirowska PT OMPT Asystent Instruktora

ZGŁOSZENIA:

Na dzień dzisiejszy proszę jeszcze kierować na adres:

[email protected]

W informacji zwrotnej do końca marca 2020 r podany zostanie adres kontaktowy w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” w Ciechocinku.

Proszę w zgłoszeniu wyrazić zgodę na udostępnienie Państwa danych osobowych dla organizatora szkoleń klinicznych – tj. Kliniki Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” Spółdzielni Usług Medycznych ul. Warzelniana 7 , 87-720 Ciechocinek.


ZagadnieniaSUPERWIZJA KLINICZNA BIERNA 

To bierne asystowanie podczas samodzielnej pracy mentora z jego pacjentami. Uczestnik obserwuje proces zbierania wywiadu, proces wnioskowania klinicznego, dobór testów, techniki leczenia i efekty tego leczenia z wykorzystaniem testów kontrolnych. 

Asystowanie mentorowi podczas pracy z pacjentami:

 • daje sposobność przekonania się na ile skuteczne mogą być techniki nauczane podczas kursów klinicznych

 • daje sposobność szybkiego przyswojenia kolejności wykonywanych technik

 • umożliwia obserwację zmiany objawów pacjenta podczas leczenia

 • umożliwia obserwację wszystkich skutecznych technik wykonywanych przez mentora

 • daje możliwość sprawdzenia po mentorze wyników testów diagnostycznych 


SUPERWIZJA KLINICZNA CZYNNA

To nadzorowana przez mentora, ale już samodzielna praca uczestnika z pacjentami Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. Prof. F. Kaltenborna w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami”. Aby pracować zgodnie ze standardami Kliniki uczestnicy muszą najpierw opanować protokół badania i leczenia. Protokół ten jest szczegółowo przedstawiany podczas kursów klinicznych. Ponowne przyswajanie kolejności elementów badania dokonuje się podczas SUPERWIZJI BIERNEJ. 

Podczas Superwizji czynnej mentor wychwytuje i koryguje:

 • błędy w zbieraniu wywiadu od pacjenta

 • błędy w planowaniu badania

 • błędy w wykonywaniu technik badania

 • błędy w wykonywaniu technik leczenia

W trakcie Superwizji czynnej jest możliwość wytrenowania technik do takiego poziomu aby były skuteczne. 

Terminy Szkoleń


Niestety nie znaleziono kusów spełniających kryteria wyszukiwania