Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

Profesor Freddy Kaltenborn

Profesor Freddy Kaltenborn

Profesor Freddy Kaltenborn

Swoją karierę Freddy Kaltenborn rozpoczął w Niemczech w 1945 roku jako nauczyciel sportu. W 1949 roku zaczął pracować jako fizjoterapeuta w Norwegii. Już wtedy wykorzystywał on powszechnie znane techniki manualne. Pewnego razu spotkał na ulicy swoją pacjentkę, której przed kilkoma dniami prówował pomóc w dolegliwośiach bólowych pleców. Pacjentka czuła się świetnie, ale to nie z powodu jego umiejętności, ale w wyniku terapii zaordynowanej przez chiropraktyka. To zainspirowało Freddyego Kaltenborna do dalszego kształcenia w tym zakresie. Skutecznych technik chiropraktycznych oraz osteopatycznych można się było wtedy uczyć w Londynie. W latach 1952-1954 studiował więc i praktykował tam u dr Jamesa Mennella i dr Jamesa Cyriaxa otrzymując w 1955 roku z rąk dr Cyriaxa certyfikat nauczyciela Medycyny Ortopedycznej. W 1956 rozpoczął naukę z nauczycielami dr med. A. Cramerem, DC W. Peperem i DC F.W.H.Illi w ramach Towarzystwa Naukowego Chiropraktyki w Hamm, gdzie w 1958 roku zdał egzamin z chiropraktyki. W 1959 roku został uznany przez Norweski Związek Fizjoterapeutów jako terapeuta manualny. W 1962 roku złożył egzamin w London College of Osteopathy. W 1973 roku jako pierwszy składał egzamin z Ortopedycznej Terapii Manualnej przed Międzynarodowym Seminarium OMT.

W latach 1950-1982 Kaltenborn praktykował jako fizjoterapeuta w Norwegii. Podczas tego okresu nauczał on manualnej metody leczenia niezliczone ilości fizjoterapeutów i lekarzy, wielu osteopatów i chiropraktyków. Kaltenborn umożliwił norweskim fizjoterapeutom szkolenie się w terapii manualnej oraz skierował uwagę norweskiej służby zdrowia na korzyści jakie daje ta dziedzina. W 1957 roku większa efektywność tej formy leczenia została oficjalnie potwierdzona, dzięki czemu za leczenie manualne można było uzyskać podwójne wynagrodzenie według obowiązującej taryfy opłat.

W latach 1963-1982 Kaltenborn nauczał swojej koncepcji wśród niezliczonej ilości lekarzy i fizjoterapeutów w FAC w Hamm. W 1964 roku został członkiem honorowym FAC (Forschungsgemeinschaft für Arthrologie und Chirotherapie) oraz DGMM (Deutsche Gesellschaft für Manuelle Medizin). W latach 1984-2000 prowadził nauczanie w DFZ (Das Fortbildungszentrum) w Meinz.

Profesor Kaltenborn podczas swojej długiej kariery niestrudzenie dążył do stworzenia międzynarodowego standardu szkoleń oraz egzaminu z terapii manualnej dla fizjoterapeutów. Był on członkiem założycielem International Federation of Orthopaedic Manipulative Therapy (IFOMT), która to od 1978 roku jest podgrupą World Confederation of Physical Therapists (WCPT). W 1977 roku dzięki swej koncepcji przyczynił się do powstania pierwszego standardu kształcenia oraz egzaminowania w Ortopedycznej Terapii Manualnej (OMT- Orthopädische Manuelle Therapie).

Blog Profesora Freddy'ego Kaltenborna: http://www.freddykaltenborn.com/about/