Zabiegi Ortopedycznej Terapii Manualnej

Uwaga

Z dniem 1 maja 2023 zakończyłem współpracę z Kliniką Uzdrowiskową "Pod Tężniami" w Ciechocinku.

Wizyta w Sanatorium Zdrowie

Od 03 lipca zaczynam przyjmować pacjentów we współpracy z Sanatorium Zdrowie w Ciechocinku

Sanatorium Zdrowie

ul. Piłsudskiego 5

87-720 Ciechocinek

Tel. do rejestracji: 516 205 711
Więcej informacji

Jeśli odczuwacie Państwo dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, bóle głowy oraz bóle stawów kończyn górnych lub dolnych podczas leżenia, siedzenia, stania lub chodzenia i dolegliwości te nie ustępują mimo dotychczasowego leczenia to proponujemy dokładne badanie przyczyny tych dolegliwości. Za pomocą specjalnych testów jesteśmy w stanie określić czy źródłem bólu są mięśnie, ścięgna, więzadła, torebki stawowe, korzenie nerwowe czy też krążki międzykręgowe (tzw. dyski). Jeśli odnajdziemy tkankę, która uległa uszkodzeniu to analizujemy przyczynę tego uszkodzenia.

Często przyczyna dolegliwości bólowych kręgosłupa znajduje się w zupełnie innej odległej części ciała.

Bezbolesny przykurcz w stawie biodrowym zupełnie niezauważalny dla laika może powodować podczas chodzenia zwężenie otworów międzykręgowych w dolnej części kręgosłupa i tym samym przyczynić się do zapalenia korzeni nerwowych (rwa kulszowa – ból pośladka lub całej nogi podczas chodzenia).

Zablokowanie w złej pozycji stawu krzyżowo-biodrowego, który leży w sąsiedztwie kręgosłupa (oczywiście bez objawów bólowych w tym stawie), może powodować nadmierne ruchy rotacji dolnych kręgów podczas chodzenia. Kręgosłup najmniej wytrzymały jest na siły skrętne dlatego nadmierne ruchy tych kręgów powoli niszczyć będą dyski umieszczone między nimi. Uszkodzone dyski bardziej wypuklają się do otworów międzykręgowych lub do kanału kręgowego drażniąc mechanicznie znajdujące się tam korzenie nerwowe wywołując ich zapalenie i ból do całej nogi.

Bezbolesne usztywnienie odcinka piersiowego kręgosłupa może powodować nadmierne wychylenia kręgów szyjnych i lędźwiowych. Nadmierny ruch tych kręgów powoli przyczyni się do zniszczenia dysków, które w ostateczności też spowodują zapalenie korzeni nerwowych (rwa ramienna, rwa kulszowa).

Przyczyna bólu kręgosłupa tkwi więc często w miejscu, które nie boli, ale się prawidłowo nie porusza. Ten brak ruchu jest przez pacjentów niezauważalny.

Ale skoro brakuje gdzieś ruchu to ten bezbolesny przykurcz (najczęściej zablokowanie stawu lub przykurcz mięśni) powoduje, że nadmiernie rozciągana jest okolica, w której znajduje się uszkadzana tkanka – a ta boli coraz bardziej.

Dopóki nie uruchomi się zablokowanego stawu, albo nie rozciągnie przykurczonych mięśni, to pacjent nie odczuwa zdecydowanej poprawy.

W leczeniu manualnym potrafimy przede wszystkim z dużą precyzją ręcznie określić ruchomość między poszczególnymi kręgami, przywrócić ruch tam gdzie go brakuje, skorygować złe ustawienie kości miednicy, uruchomić zablokowane stawy kręgosłupa i kończyn, rozciągnąć przykurczone mięśnie i stawy.

W przypadku dużego zniszczenia różnych tkanek (mięśni, stawów, nerwów, dysków) dobieramy dla każdego przypadku odpowiednie ćwiczenia, które poprawiają ich odżywianie przyspieszając regenerację.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Główne
Strona głównaInformacjeDla pacjentówDla terapeutówBaza wiedzyWizytaO mnieSzkoła pleców
Mirosław Dębski

Narodowy przedstawiciel Kaltenborn-Evjenth Concept

Instruktor międzynarodowy Kaltenborn-Evjenth OMT

Specjalista Orthopaedic Manual Physical Therapy wg standardów IFOMPT

Organizator szkoleń Manual Therapy Kaltenborn-Evjenth Concept w Toruniu

Miejsce pracy

Sanatorium Zdrowie

ul. Piłsudskiego 5

87-720 Ciechocinek

Kontakt

Web page design
and development
Jakub Dębski
dbski.pl