Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.
Szkoła pleców   "Pod Tężniami"

Badanie kręgosłupa szyjnego

Źródłem bólu w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa są najczęściej segmenty o nadmiernej ilości ruchu.

Hipermobilność - czyli zwiększona ruchomość jest związana ze zniszczeniem struktury dysku.

Ból na końcu zakresu ruchu jest wynikiem podrażnienia więzadeł, torebek stawowych i krótkich mięśni nadruchomego segmentu.

Gdy pojawia się ból stały lub ból podczas ruchu - to ten jest spowodowany zapaleniem w obrębie unerwionej części pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego. Zapalenie to reakcja obronno-naprawcza naszego organizmu. Dysk jest niszczony poprzez tysiące godzin spędzonych w złych pozycjach kręgosłupa szyjnego względem tułowia. Pierwszym etapem niszczenia dysku jest hipermobilność. Gdy struktury bierne i czynne stabilizujące kręgosłup (więzadła, torebki stawowe i mięśnie) są pozozciągane to dochodzi do coraz większego uszkodzenia dysku (możliwe zapalenie), który w efekcie końcowym jest wypierany spomiędzy trzonów kręgów powodując nacisk na struktury nerwowe.

Hipermobilność w obrębie kręgosłupa czasem nie powoduje żadnych objawów bólowych, ale pojawiają się one wtedy, gdy w sąsiedztwie znajdą się segmenty hipomobilne (o zmniejszonej ruchomości np. z powodu tzw. zablokowania). Takie segmenty należy jak najszybciej zlokalizować i uruchomić. Ruch, który podczas badania był bolesny po uruchomieniu staje się bezbolesny. Te zablokowane segmenty mają też wpływ na podrażnienie struktur nerwowych.

Na filmie przedstawiłem najczęściej wykorzystywane techniki do badania hiper- i hipo-mobilnych segmentów szyjnego odcinka kręgosłupa. Jest to program badania z kursu OWS - Manual Therapy Kaltenborn-Evjenth Concept. Dla niektórych będzie to powtórka, dla innych inspiracja do doskonalenia umiejętności.

Jeśli odnajdzie się segment zablokowany (na filmie C2-C3 - lewy wyrostek stawowy nie przemieszczał się doczaszkowo dobrzusznie na C3 - z tego powodu brak rotacji w prawo ze skłonem w prawo) i go precyzyjnie uruchomi to od razu widać zmianę w ogólnej ruchomości kręgosłupa.

Bezkrwawa mikrochirurgia - tak wygląda praca terapeuty manualnego - nie widzi stawu, ale przemieszczając swoje ciało i ciało pacjenta w przestrzeni wyczuwa gdzie jest ruchu za mało, a gdzie za dużo.