Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.
Szkoła pleców   "Pod Tężniami"

Staw krzyżowo-biodrowy - ćwiczenia

Czy można uruchomić staw krzyżowo-biodrowy poprzez ćwiczenie ?

Jeżeli u pacjenta staw krzyżowo-biodrowy zablokowany był przez wiele miesięcy albo nawet lat, to po jego uruchomieniu (szybkiej manipulacji z impulsem) prawidłowa ruchomość od razu powraca, ale nie utrzymuje się w sposób trwały. Czasem pacjenci już na drugi dzień wracają z tym samym zablokowaniem.

Powodem takiej sytuacji może być :

  • Zły poślizg między kośćmi -  staw nie przemieszczał się prawidłowo przez długi okres czasu
  • Ponowne napięcie tkanek miękkich w koło stawu z powodu pamięci w układzie nerwowym
  • Złe nawyki stania i siedzenia powodujące nadmierne obciążenie jednej strony ciała
  • Spanie na boku, po stronie blokującego się stawu
Chciałbym podkreślić, że zablokowanie stawu nie powoduje dolegliwości bólowych.
Zablokowanie stawu nie boli !!!.


Jeżeli pacjent odczuwa ból, to nie z powodu zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego. Bardzo często ból pojawia się u pacjenta po stronie przeciwnej niż zablokowany staw krzyżowo-biodrowy. Ból nie jest zatem dobrym wskaźnikiem diagnostycznym. Zablokowanie stawu można jedynie stwierdzić poprzez umiejętnie przeprowadzony test ruchomości. W stawie zablokowanym brakuje odrobiny luzu we wszystkich lub tylko w wybranych kierunkach. Skoro odrobiny - to znaczy, że badanie trzeba wykonać w pozycji spoczynkowej i z bardzo małą siłą. Podczas badania ruchu w stawie zablokowanym pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Ból pojawiłby się w stawie tylko w przypadku zapalenia. W stawie zablokowanym powodem ograniczenia ruchomości nie jest zapalenie, ale zwiększone napięcie tkanek miękkich. Staw zablokowany przemieszcza się, ale tylko nieznacznie i nie boli podczas ruchu Jeżeli u pacjenta pojawi się ból to zwykle po paru dniach lub tygodniach od momentu zablokowania. Tyle czasu potrzeba, aby:

  • nadmierna ruchomość w sąsiednim odcinku (L4-L5-S1) spowodowała podrażnienie więzadeł
  • z powodu pochyłego ustawienia kości krzyżowej pojawił się większy nacisk na korzeń nerwu w otworze międzykręgowym
  • doszło do większego uszkodzenia pierścienia włóknistego dysku z powodu nadmiernego ruchu kości krzyżowej pod kręgiem L5 po przeciwnej stronie ciała
  • pogorszyło się ukrwienie stale napiętych mięśni.

Profilaktyczne ćwiczenie zadane pacjentom po uruchomieniu stawu krzyżowo-biodrowego zdecydowanie wydłuża skuteczność terapii. Niestety, ale ćwiczenie to nie przywraca ruchomości, gdy staw jest zablokowany w dłuższym okresie czasu. Próbowałem wielokrotnie w takim przypadku obejść się bez manipulacji, ale się nie udawało.

Jeżeli natomiast staw się zmanipuluje, a na drugi dzień zablokowanie powróci, to ćwiczenie to okazuje się bardzo skuteczne. Rzadko trzeba wykonywać ponowną manipulację. Pacjent przez podane poniżej ćwiczenie sam może utrzymać ruchomość stawów w obrębie miednicy. Warunek - musi wykonywać ćwiczenie perfekcyjnie. Bardzo łatwo popełnić błędy. Poniżej pokaz ćwiczenia w wersji prawidłowej oraz w wersji z błędami.

Najlepsza pora do ćwiczenia - rano w łóżku jeszcze przed wstaniem. Po wstaniu z  łóżka z powodu osiowego obciążenia kości krzyżowej klinuje się ona między kośćmi biodrowymi. Jeżeli z powodu wielogodzinnego leżenia na jednym boku staw się nie będzie prawidłowo przemieszczał, to zaordynowane ćwiczenie przywróci ruch w tym stawie. W pozycji leżącej staw ten jest odciążony. Można wtedy go przemieszczać w maksymalnym zakresie ruchu. Przeciwna noga wciskana kolanem w podłoże pomaga w lepszej stabilizacji kości krzyżowej. Noga dociągana kolanem pod pachę porusza kość biodrową do tyłopochylenia (tylnej rotacji). Kość krzyżowa relatywnie przemieszcza się wtedy doczaszkowo względem kości biodrowej - a tego ruchu najczęściej brakuje. Ilość powtórzeń - na przemian po 15-20 razy na każdą nogę.