Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.
Szkoła pleców   "Pod Tężniami"

Modyfikacja "Testu cięciwy łuku" w ocenie stanu korzeni nerwowych tworzących nerw kulszowy.

Test cięciwy łuku jest uzupełnieniem testu SLR (tzn. testu podniesienia prostej nogi znanego jako test Lasegue'a). Oba testy służą do oceny stanu korzeni nerwowych tworzących nerw kulszowy. Jeżeli np. test SLR jest pozytywny poniżej 400 (wyzwala ostre objawy bólowe w obrębie kończyny dolnej i/lub w odcinku L-S) to można przypuszczać, że doszło do bardzo dużego ucisku korzeni nerwowych. Jeżeli test SLR wyzwala objawy powyżej 400 to prawdopodobnie ucisk na korzenie nerwowe jest mniejszy. Zgięcie stawu kolanowego powinno zmniejszyć ciąg na korzeniach nerwowych i zlikwidować objawy bólowe.   Podrażnienie korzeni nerwowych można potwierdzić poprzez standardowy test cięciwy łuku (Bowstring Test) polegający na palpacyjnym sprawdzeniu tkliwości nerwu piszczelowego w dole podkolanowym przy ugiętym stawie kolanowym. Jeśli przy nacisku na nerw piszczelowy pojawiają się duże objawy bólowe, a w drugiej kończynie nacisk jest bezbolesny to test jest pozytywny.  

Powyższe testy są pozytywne jedynie w przypadku dużego podrażnienia korzeni nerwowych. Istnieje grupa pacjentów, u których podrażnienie korzeni nerwowych jest niewielkie, a dolegliwości bólowe pojawiają się w obrębie kończyny dolnej sporadycznie np. po długotrwałym siedzeniu, po pracy w pochyleniu lub po długotrwałym staniu albo długotrwałym chodzeniu. Po odpoczynku objawy te zwykle samoistnie ustępują. Test SLR oraz standardowo wykonany test cięciwy łuku nie wyzwalają wtedy objawów bólowych. Większość specjalistów podejrzewa, że przyczyną tych dolegliwości są mięśnie.

Aby w takim przypadku nie przeoczyć podrażnienia korzeni nerwowych w Metodzie Ortopedycznej Terapii Manualnej Kaltenborna i Evjentha dokonano modyfikacji testu cięciwy łuku. Terapeuta doprowadza kończynę dolną do takiego ustawienia, w którym nerw kulszowy jest maksymalnie napięty (jak cięciwa łuku w dole podkolanowym). Nacisk palcem na tak mocno napięty nerw u osoby zdrowej jest bezbolesny. U osoby z niezagojonym korzeniem nerwowym nacisk ten jest bardzo bolesny. Fizjoterapeuta wykorzystując ten test jako test kontrolny po wykonaniu techniki leczenia (lub po wykonaniu przez pacjenta zaleconego ćwiczenia) może sprawdzać skuteczność stosowanej terapii. Objawy bólowe w zmodyfikowanym teście cięciwy łuku zwykle się zmniejszają po wykonaniu mobilizacji nerwu kulszowego (w przypadku upośledzonej adaptacji nerwu do napięcia), a w przypadku uruchomienia zablokowanego segmentu kręgosłupa zupełnie ustępują (wtedy, gdy korzeń swobodnie się nie przemieszczał względem otaczających go tkanek). Zła terapia nie zmieni albo nawet pogorszy objawy pacjenta sprawdzane za pomocą tego testu.