Metoda OMT Kaltenborn-Evjenth, a techniki manipulacji rotacyjnej w obrębie kręgosłupa

Traction-Manipulation

Pytanie konkursowe na stronie FB

- Dlaczego i od kiedy w Ortopedycznej Terapii Manualnej Kaltenborn-Evjenth Concept – NORDIC SYSTEM nie wykonuje się manipulacji rotacyjnych w obrębie kręgosłupa?

Odpowiedź w podręczniku „Manualna mobilizacja stawów”. Tom 1. Kończyny. Freddy M. Kaltenborn Wydawnictwo Mirosław Dębski – Terapia Manualna 2020.

Str. 85 Istnieją dwa rodzaje manipulacji używanych do leczenia ograniczeń wewnątrzstawowych:

1. Prosto-linijne (trakcja translatoryczna, ślizg translatoryczny)

2. Po łuku (rotacyjne)

My praktykujemy manipulację jako impuls („pchnięcie”) o dużej prędkości, małej amplitudzie, małej sile, po linii prostej i przyłożony do stawu o odpowiednim oporze końcowym. Podczas manipulacji staw ustawia się w chwilowej pozycji spoczynkowej, następnie za pomocą ruchu translatorycznego delikatnie wybierany jest luz tkanek, a impuls aplikowany jest natychmiast po wyczuciu ograniczonego Pierwszego Zatrzymania. Mechanicznym celem manipulacji jest wywołanie separacji powierzchni stawowych oraz przywrócenie komponenty ruchu ślizgowego obecnego w prawidłowym ruchu toczenia z poślizgiem w stawie. Celem leczenia jest przywrócenie prawidłowej, bezbolesnej funkcji stawu. Pożądanym efektem jest przemieszczenie granicy pierwszego zatrzymania z pozycji ograniczenia do pozycji prawidłowej i przywrócenie prawidłowego oporu końcowego.

Str. 339 „Paradoksem jest to, że techniki manipulacyjne, które są najbezpieczniejsze dla pacjenta i wykorzystują najmniej siły, są często najtrudniejsze do opanowania, ponieważ wymagają większej wrażliwości palpacyjnej, koordynacji i szybkości. I odwrotnie, te techniki manualne, które są najłatwiejsze do nauczenia, są często najbardziej niebezpieczne dla pacjenta, ponieważ wykorzystują dłuższe ramię dźwigni, globalne ruchy rotacyjne i siły w dużym zakresie ruchu.”

Str. 340 „Chociaż niedopuszczalne dla nas manipulacje rotacyjne mogą być skuteczne, to jednak techniki te mogą również powodować poważne obrażenia np. niedowłady z powodu uszkodzenia nerwów w obrębie kręgosłupa, uszkodzenia naczyń doprowadzających krew do mózgu, a nawet śmierć pacjenta. Niedopuszczalne dla nas techniki rotacyjne mogą uszkodzić zarówno struktury zewnątrz jak i wewnątrzstawowe, dlatego nie są stosowane w Nordic OMT.”

Moje spostrzeżenia

Podobnie jak wielu fizjoterapeutów w trakcie swojej edukacji uczyłem się i potem wykorzystywałem techniki manipulacji rotacyjnej. Ne potrafiłem wykonać skutecznie technik translatorycznych, dlatego wykorzystywałem te, które mi wychodziły. Im więcej jednak ćwiczyłem techniki transatoryczne - tym bardziej się do nich przekonywałem. Z perspektywy czasu widzę, że Freddy Kaltenborn miał rację. Wszystkie połączenia kręgosłupa można uruchomić poprzez techniki translatoryczne. Dźwięk (trzask, klik) nie jest tu ważny. Ważna jest separacja powierzchni stawowych i test kontrolny po uruchomieniu.

Zdania na temat bezpieczeństwa technik rotacyjnych w obrębie kręgosłupa są podzielone. Są publikacje, które dowodzą, że prawdopodobieństwo uszkodzenia pacjenta jest tak małe, że nie warto go brać pod uwagę, ale są również doniesienia potwierdzające przypadki spowodowania udaru mózgowego z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie kręgosłupa szyjnego. Czasem prowadzi to do śmierci pacjenta.

Sprawdzałem w języku niemieckim czy możliwe jest doprowadzenie do zgonu poprzez zabiegi manipulacyjne w obrębie kręgosłupa szyjnego. To właśnie w Niemczech lekarz – uczeń Freddyego Kaltenborna doprowadził do zgonu swojej pacjentki. O tym przypadku Kaltenborn wspomina w swoim wywiadzie:

https://debski-terapiamanualna.pl/post/wywiad-z-freddiem-kaltenbornem-i-olafem-evjenthem .

W Niemczech techniki rotacyjne są najczęściej wykonywane przez lekarzy pod nazwą Chirotherapie lub Einrenken.

www.evidenzbasiertephysiotherapie.de/einrenken-halswirbelsaeule-schlaganfall-ausloeser-nacken-hws/

www.rbb-online.de/kontraste/ueber_den_tag_hinaus/gesundheit/der_riskante_ruck.html

Jeżeli zatem istnieje ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych poprzez techniki manipulacji rotacyjnej, to właśnie z tego powodu twórcy naszej metody opracowali techniki transtatoryczne. Są one trudniejsze w wykonaniu, ale bardziej bezpieczne dla pacjenta. Od 1991 roku zaprzestano w metodzie nauczania technik manipulacji rotacyjnych. W 1992 roku Gwenn Jull prezydent Komitetu Standardów IFOMT potwierdził istnienie ryzyka podczas stosowania technik rotacji w obrębie kręgosłupa szyjnego.

Więcej na temat technik manipulacji, sposobu ich wykonania, skuteczności, przydatności w podręczniku „Manualna mobilizacja stawów”. Tom 1. Kończyny. Freddy M. Kaltenborn Wydawnictwo Mirosław Dębski – Terapia Manualna 2020.

Główne
Strona głównaInformacjeDla pacjentówDla terapeutówBaza wiedzyWizytaO mnieSzkoła pleców
Mirosław Dębski

Narodowy przedstawiciel Kaltenborn-Evjenth Concept

Instruktor międzynarodowy Kaltenborn-Evjenth OMT

Specjalista Orthopaedic Manual Physical Therapy wg standardów IFOMPT

Organizator szkoleń Manual Therapy Kaltenborn-Evjenth Concept w Toruniu

Miejsce pracy

Sanatorium Zdrowie

ul. Piłsudskiego 5

87-720 Ciechocinek

Kontakt

Web page design
and development
Jakub Dębski
dbski.pl