Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.
Szkoła pleców   "Pod Tężniami"

Egzamin 2023 MT Kaltenborn-Evjenth Concept

Egzamin teoretyczny To egzamin pisemny – czas 1,5 godziny na około 30 otwartych pytań (zakres pytań poniżej) Egzami...

18/03/2023

Kurs kliniczny nr 2 w Toruniu 02-05 marzec 2023

Opinie uczestników o kursach klinicznych zamieściłem na końcu. Kursy kliniczne są częścią szkolenia "Praktyka klinicz...

20/02/2023

Nowa grupa - Początek szkolenia MT

Zaczynamy 01 - 04 czerwca 2023 w Toruniu od kursu UEX Terminy szkoleń dostępne w ➡️ kalendarzu dla grupy 21 🔗️ ⬅️ Szkole...

19/01/2023

Mobilizacja nerwu kulszowego czy stretching mięśni kulszowo-goleniowych

Mobilizacja nerwu kulszowego albo bierne rozciąganie mięśni kulszowo-goleniowych bezpiecznie zwiększa zakres skłonu w...

03/01/2023

Metoda OMT Kaltenborn-Evjenth, a techniki manipulacji rotacyjnej w obrębie kręgosłupa

Pytanie konkursowe na stronie FB

- Dlaczego i od kiedy w Ortopedycznej Terapii Manualnej Kaltenborn-Evjenth Concept – NORDIC SYSTEM nie wykonuje się manipulacji rotacyjnych w obrębie kręgosłupa?

Odpowiedź w podręczniku „Manualna mobilizacja stawów”. Tom 1. Kończyny. Freddy M. Kaltenborn Wydawnictwo Mirosław Dębski – Terapia Manualna 2020.

Str. 85 Istnieją dwa rodzaje manipulacji używanych do leczenia ograniczeń wewnątrzstawowych:

1. Prosto-linijne (trakcja translatoryczna, ślizg translatoryczny)

2. Po łuku (rotacyjne)

My praktykujemy manipulację jako impuls („pchnięcie”) o dużej prędkości, małej amplitudzie, małej sile, po linii prostej i przyłożony do stawu o odpowiednim oporze końcowym. Podczas manipulacji staw ustawia się w chwilowej pozycji spoczynkowej, następnie za pomocą ruchu translatorycznego delikatnie wybierany jest luz tkanek, a impuls aplikowany jest natychmiast po wyczuciu ograniczonego Pierwszego Zatrzymania. Mechanicznym celem manipulacji jest wywołanie separacji powierzchni stawowych oraz przywrócenie komponenty ruchu ślizgowego obecnego w prawidłowym ruchu toczenia z poślizgiem w stawie. Celem leczenia jest przywrócenie prawidłowej, bezbolesnej funkcji stawu. Pożądanym efektem jest przemieszczenie granicy pierwszego zatrzymania z pozycji ograniczenia do pozycji prawidłowej i przywrócenie prawidłowego oporu końcowego.

Str. 339 „Paradoksem jest to, że techniki manipulacyjne, które są najbezpieczniejsze dla pacjenta i wykorzystują najmniej siły, są często najtrudniejsze do opanowania, ponieważ wymagają większej wrażliwości palpacyjnej, koordynacji i szybkości. I odwrotnie, te techniki manualne, które są najłatwiejsze do nauczenia, są często najbardziej niebezpieczne dla pacjenta, ponieważ wykorzystują dłuższe ramię dźwigni, globalne ruchy rotacyjne i siły w dużym zakresie ruchu.”

Str. 340 „Chociaż niedopuszczalne dla nas manipulacje rotacyjne mogą być skuteczne, to jednak techniki te mogą również powodować poważne obrażenia np. niedowłady z powodu uszkodzenia nerwów w obrębie kręgosłupa, uszkodzenia naczyń doprowadzających krew do mózgu, a nawet śmierć pacjenta. Niedopuszczalne dla nas techniki rotacyjne mogą uszkodzić zarówno struktury zewnątrz jak i wewnątrzstawowe, dlatego nie są stosowane w Nordic OMT.”

Moje spostrzeżenia

Podobnie jak wielu fizjoterapeutów w trakcie swojej edukacji uczyłem się i potem wykorzystywałem techniki manipulacji rotacyjnej. Ne potrafiłem wykonać skutecznie technik translatorycznych, dlatego wykorzystywałem te, które mi wychodziły. Im więcej jednak ćwiczyłem techniki transatoryczne - tym bardziej się do nich przekonywałem. Z perspektywy czasu widzę, że Freddy Kaltenborn miał rację. Wszystkie połączenia kręgosłupa można uruchomić poprzez techniki translatoryczne. Dźwięk (trzask, klik) nie jest tu ważny. Ważna jest separacja powierzchni stawowych i test kontrolny po uruchomieniu.

Zdania na temat bezpieczeństwa technik rotacyjnych w obrębie kręgosłupa są podzielone. Są publikacje, które dowodzą, że prawdopodobieństwo uszkodzenia pacjenta jest tak małe, że nie warto go brać pod uwagę, ale są również doniesienia potwierdzające przypadki spowodowania udaru mózgowego z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie kręgosłupa szyjnego. Czasem prowadzi to do śmierci pacjenta.

Sprawdzałem w języku niemieckim czy możliwe jest doprowadzenie do zgonu poprzez zabiegi manipulacyjne w obrębie kręgosłupa szyjnego. To właśnie w Niemczech lekarz – uczeń Freddyego Kaltenborna doprowadził do zgonu swojej pacjentki. O tym przypadku Kaltenborn wspomina w swoim wywiadzie:

https://debski-terapiamanualna.pl/post/wywiad-z-freddiem-kaltenbornem-i-olafem-evjenthem .

W Niemczech techniki rotacyjne są najczęściej wykonywane przez lekarzy pod nazwą Chirotherapie lub Einrenken.

www.evidenzbasiertephysiotherapie.de/einrenken-halswirbelsaeule-schlaganfall-ausloeser-nacken-hws/

www.rbb-online.de/kontraste/ueber_den_tag_hinaus/gesundheit/der_riskante_ruck.html

Jeżeli zatem istnieje ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych poprzez techniki manipulacji rotacyjnej, to właśnie z tego powodu twórcy naszej metody opracowali techniki transtatoryczne. Są one trudniejsze w wykonaniu, ale bardziej bezpieczne dla pacjenta. Od 1991 roku zaprzestano w metodzie nauczania technik manipulacji rotacyjnych. W 1992 roku Gwenn Jull prezydent Komitetu Standardów IFOMT potwierdził istnienie ryzyka podczas stosowania technik rotacji w obrębie kręgosłupa szyjnego.

Więcej na temat technik manipulacji, sposobu ich wykonania, skuteczności, przydatności w podręczniku „Manualna mobilizacja stawów”. Tom 1. Kończyny. Freddy M. Kaltenborn Wydawnictwo Mirosław Dębski – Terapia Manualna 2020.

Ostatnie posty

Cotygodniowe szkolenia dla osób z Certyfikatem Jakości Usług

Cotygodniowe szkolenia w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” w Ciechocinku oraz on-line.

Czytaj dalej

Darmowe warsztaty praktyczne

Darmowe warsztaty praktyczne Z Ortopedycznej Terapii Manualnej opartej na OMT Kaltenborn-Evjenth Concept

Czytaj dalej

Nowa grupa - Orthopaedic Manual Therapy (OMT) Kaltenborn-Evje...

Nowa grupa - Orthopaedic Manual Therapy (OMT) Kaltenborn-Evjenth Concept. Zaczynamy 1 czerwca 2022 w Toruniu

Czytaj dalej