100 lat, czyli wiek upłynął od chwili narodzin Freddy'ego Kaltenborna

Freddy Kaltenborn, Traudi Baldauf Kaltenborn
Freddy Kaltenborn, Traudi Baldauf Kaltenborn

Kaltenborn w Ciechocinku 2016

100 lat temu czyli 04.04.1923 roku urodził się Freddy Kaltenborn.

Nauczyciel sportu 1945 Fizjoterapeuta 1949 Nauczyciel Medycyny Ortopedycznej od 1955 Nauczyciel Chiropraktyki od 1958 Nauczyciel Osteopatii od 1971 Nauczyciel Ortopedycznej Terapii Manualnej od 1973

Jego nauczycialami byli między innymi: dr James Cyriax prof. M. A. MacConnaill dr James Mennell dr Alan Stoddard dr G. Gutmann dr A. Sollmann dr K. Sell dr A. Cramer

Jako mistrz praktyki klinicznej w Ortopedycznej Terapii Manualnej nie pozostawił po sobie zbyt wiele prac naukowych, ale w swoich wielokrotnie wznawianych podręcznikach opisał sposoby, jak opanować praktyczne umiejętności, którymi dysponował. Jego publikacje zostały wydane na świecie w wielu językach.

Podzielałem jego pasję i dzięki temu udało mi się przyczynić do przekładu jego dzieł na język polski. Muszę jednak przyznać, że łatwiej było mi tłumaczyć lub redagować jego książki, niż opanować techniki w nich zawarte.

„Czucie” ruchu, wyczuwanie luzu, napięcia oraz rozciągnięcia różnych tkanek nie jest łatwe. Umiejętność przywracania prawidłowej ruchomości wszystkich połączeń stawowych również wymaga wiele lat treningu. Na szczęście wystarczyło mi wytrwałości, aby opanować tą sztukę i już jako nauczyciel praktyki klinicznej mogę przekazywać ją następnym pokoleniom.

Teraz z podziwem i zadowoleniem patrzę na swoich współpracowników oraz uczniów, którzy po wielu latach treningu przy pomocy tych samych technik również osiągają poziom mistrzowski.

Dziękuję wszystkim za zaufanie i za to, że Freddy Kaltenborn żyje dalej w swych dziełach i we wspólnej pasji do doskonalenia się w Ortopedycznej Terapii Manualnej, którą nam po sobie pozostawił.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam.

PS. Więcej informacji o prof. F. Kaltenbornie na stronie:

https://debski-terapiamanualna.pl/terap.../freddy-kaltenborn

Główne
Strona głównaInformacjeDla pacjentówDla terapeutówBaza wiedzyWizytaO mnieSzkoła pleców
Mirosław Dębski

Narodowy przedstawiciel Kaltenborn-Evjenth Concept

Instruktor międzynarodowy Kaltenborn-Evjenth OMT

Specjalista Orthopaedic Manual Physical Therapy wg standardów IFOMPT

Organizator szkoleń Manual Therapy Kaltenborn-Evjenth Concept w Toruniu

Miejsce pracy

Sanatorium Zdrowie

ul. Piłsudskiego 5

87-720 Ciechocinek

Kontakt

Web page design
and development
Jakub Dębski
dbski.pl