Czy podczas skutecznej manipulacji zawsze występuje trzask?

Mirosław Dębski

Mirosław Dębski

14 kwietnia 2020

Niebawem ukaże się w języku polskim najnowsze wydanie podręcznika prof. Freddyego Kaltenborna:

Manualne mobilizacje stawów. Tom I. Kończyny

Zakres materiału obejmuje również techniki manipulacji z impulsem.

Freddy Kaltenborn poprzez dziesięciolecia uczył różnych technik manipulacji zarówno lekarzy, fizjoterapeutów jak i osteopatów i chiropraktyków. Co najważniejsze było dla profesora Kaltenborna w przypadku tych technik?

Bezpieczeństwo pacjenta !!!

Jeszcze pod koniec swojego życia na początku 2019 roku uporządkował całe swoje doświadczenie w przejrzystej formie i zawarł je w jednym z rozdziałów tej książki.

Fragmenty dotyczące efektów akustycznych poniżej.

„Z naszego doświadczenia wynika, że manipulacja stawu jest najbardziej efektywną formą leczenia ograniczeń wewnątrzstawowych. Manipulacja trakcyjna, może być użyta zarówno jako leczenie próbne albo jako środek do uwolnienia zablokowanego stawu, w którym czasem może być obecna ukryta hipermobilność.”

„Uważa się, że słyszalny dźwięk („klik”, „kliknięcie” lub „trzask”) często towarzyszący manipulacji stawu, jest końcowym wynikiem mechanizmu znanego jako kawitacja. Radiogramy ujawniają pęcherzyki gazu w mazi stawowej w momencie, gdy manipulacja wytwarza próżnię (zmniejsza ciśnienie) w stawie. W ciągu około 0,01 sekundy te małe pęcherzyki gazu łączą się w większy pęcherzyk, a płyn maziowy pędzi do obszaru o niskim ciśnieniu, powodując zapadnięcie się większego pęcherzyka.

Uważa się, że za dźwięk towarzyszący manipulacji odpowiedzialny jest mechanizm tworzenia i zapadania pęcherzyków. Dźwięk ten powstaje głównie przy manipulacji stawów maziowych. Manipulacje chrząstkozrostów (np. połączenia międzytrzonowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa) rzadko wytwarzają dźwięk.

Uważa się, że następstwa kawitacji mają efekt terapeutyczny. Po manipulacji przestrzeń stawowa jest przez około 15 min nieznacznie zwiększona, zwiększa się zakres ruchu i pojawia się odruchowe rozluźnienie mięśni. Te natychmiastowe efekty manipulacji poprawiają funkcję stawu. Po udanej manipulacji słyszalny dźwięk nie może być odtworzony ponownie przez 15-20 minut lub dłużej.

Zarówno pacjent jak i terapeuta nie powinni przywiązywać zbyt dużej wagi do wywołania dźwięku podczas manipulacji. Skuteczna manipulacja stawu może nie powodować dźwięku. Wiele połączeń stawowych rozluźnia się bez słyszalnych efektów akustycznych. Niemniej jak się ten dźwięk pojawi, to potrafi on zadowolić zarówno terapeutę jak i pacjenta.”


Zobacz również


Główne
Strona głównaInformacjeDla pacjentówDla terapeutówBaza wiedzyWizytaO mnieSzkoła pleców
Mirosław Dębski

Narodowy przedstawiciel Kaltenborn-Evjenth Concept

Instruktor międzynarodowy Kaltenborn-Evjenth OMT

Specjalista Orthopaedic Manual Physical Therapy wg standardów IFOMPT

Organizator szkoleń Manual Therapy Kaltenborn-Evjenth Concept w Toruniu

Miejsce pracy

Sanatorium Zdrowie

ul. Piłsudskiego 5

87-720 Ciechocinek

Kontakt

Web page design
and development
Jakub Dębski
dbski.pl