Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.
Szkoła pleców   "Pod Tężniami"

Przepuklina dyskowa - czy naprawdę tylko operacja może pomóc?

Bardzo dużo osób zgłaszających się do Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. Prof.F. Kaltenborna w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami" w Ciechocinku uskarża się na uporczywe bóle kręgosłupa z promieniowaniem do pośladka i kończyny dolnej. Nasze postępowanie w takich przypadkach odbiega od przyjętych standardów.

- „To przepuklina dyskowa" - takie stwierdzenie pada zazwyczaj z ust lekarza na podstawie wyniku badania za pomocą rezonansu magnetycznego. Nasuwa się pytanie - Jakie leczenie będzie skuteczne w takim przypadku? - „Zabieg operacyjny" - brzmi odpowiedź lekarza. Ale czy naprawdę?

Czasem rzeczywiście taki zabieg operacyjny trzeba wykonać. Głównym powodem jest wtedy postępujące osłabienie mięśni albo np. niekontrolowane oddawanie moczu. Zdecydowana większość pacjentów nie ma jednak takich objawów. Głównym powodem przyjścia do lekarza jest ból. Czy można taki ból skutecznie zlikwidować w przypadku przepukliny dyskowej?

Tak. Kluczem do sukcesu jest bardzo dokładne badanie kręgosłupa i układu nerwowego.

Dla przykładu:

 • przepukliny dyskowe występują również u osób, które nie mają żadnych dolegliwości bólowych
 • czasem w obrazie rezonansu magnetycznego nie ma żadnych przepuklin dyskowych, a pacjent nie może pracować z powodu uporczywych bólów pleców i pośladka.
Przepuklina dyskowa tworzy się zazwyczaj przez wiele lat - jak zatem wytłumaczyć bóle od tygodnia albo od miesiąca?

Zazwyczaj powodem wystąpienia dolegliwości bólowych jest:

 • złe ustawienie kości w obrębie miednicy (skręcenie kości krzyżowej lub kości biodrowej w stawie krzyżowo-biodrowym)
 • zwiększone napięcie tkanek z powodu „zablokowania stawów międzykręgowych" położonych powyżej przepukliny dyskowej.

Usztywnione odcinki kręgosłupa powodują nadmierne wychylenia kręgów pomiędzy którymi znajduje się od lat zniszczony już dysk. Takie nadmierne wychylenia powodują większy nacisk na nerwy kontaktujące się z przepukliną dyskową.

Jako specjaliści terapii manualnej potrafimy radzić sobie z takimi przypadkami.

Za pomocą specjalnych testów:

 • jesteśmy w stanie sprawdzić, czy kości miednicy są ustawione prawidłowo i czy mają odpowiednią elastyczność w stawach krzyżowo-biodrowych
 • potrafimy sprawdzić długość mięśni w obrębie miednicy, które zmieniają jej prawidłowe położenie podczas stania i chodzenia
 • potrafimy określić, czy poszczególne kręgi mają odpowiednią ruchomość
 • po badaniu ręcznym kręgosłupa jesteśmy w stanie powiedzieć, gdzie ruchu jest za mało, a gdzie za dużo
 • potrafimy zbadać korzenie nerwowe i stwierdzić, czy to ich ucisk w obrębie kręgosłupa jest powodem dolegliwości bólowych pośladka i kończyny dolnej.

Najbardziej wartościowe jest to, że specjalnymi manewrami:

 • potrafimy przywrócić prawidłową pozycję kości miednicy
 • potrafimy przywrócić odpowiednią ilość ruchu tam gdzie go brakuje
 • uruchamiając sztywne odcinki kręgosłupa poprawiamy ustawienie kręgów przyległych do przepukliny dyskowej. Nacisk dysku na korzeń nerwu zdecydowanie się wtedy zmniejsza, a pacjent przestaje odczuwać dolegliwości bólowe. Przepuklina dyskowa dalej jest obecna w obrazie rezonansu magnetycznego, ale pacjent żyje bez bólu.

Jeśli w obrębie kręgosłupa natrafiamy na miejsca, gdzie ruchu jest za dużo - i w miejscach tych obecna jest przepuklina dyskowa - to uprzedzamy pacjenta o zagrożeniu pogorszenia stanu zdrowia. Gdy pacjent przebywał  będzie w niekorzystnych pozycjach podczas dnia i w nocy to przepuklina się powiększy i trzeba będzie zrobić zabieg operacyjny. Aby temu zapobiec uczymy swoich pacjentów zasad profilaktyki (odpowiedniego sposobu siedzenia i pochylania) oraz zabezpieczamy ich w proste ćwiczenia fizyczne poprawiające kondycję mięśni oraz odżywianie uszkodzonych już tkanek.