Terapia manualna
Mirosław Dębski
 

Miroslaw Debski

Mirosław Dębski PT OMPT

Instruktor KE OMT


Narodowy przedstawiciel Kaltenborn-Evjenth Concept
Instruktor międzynarodowy Kaltenborn-Evjenth OMT
Specjalista Orthopaedic Manual Physical Therapy wg standardów IFOMPT
Kierownik Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. prof. F. Kaltenborna w Klinice Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" w Ciechocinku
Organizator szkoleń Manual Therapy Kaltenborn-Evjenth Concept w Toruniu


Miejsce pracy:

Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. prof. F .Kaltenborna
w Klinice Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" w Ciechocinku
ul. Warzelniana 7


Planowanie pacjentów na zabiegi terapii manualnej
jedynie po uprzedniej rezerwacji pod nr tel. 54 416 70 14 
Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest wizyta lekarska w naszej Klinice.

Chciałbym Państwa zachęcić do korzystania z zabiegów terapii manualnej w naszym Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. Prof. F. Kaltenborna. Przypadł mi zaszczyt kierowania zespołem terapeutów, którzy wyróżniają się bardzo dobrymi technikami badania i leczenia manualnego (ręcznego) oraz dążeniem do jak najszybszej poprawy stanu zdrowia swoich pacjentów. Podczas wspólnych szkoleń staramy się nieustannie doskonalić swoje umiejętności aby w skuteczny sposób likwidować u Państwa ból z chorego kręgosłupa, z przykurczonych nadmiernie mięśni oraz ze zwyrodniałych stawów ramion lub nóg.

Jeśli odczuwacie Państwo dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, bóle głowy oraz bóle stawów kończyn górnych lub dolnych podczas leżenia, siedzenia, stania lub chodzenia i dolegliwości te nie ustępują mimo dotychczasowego leczenia to proponujemy dokładne badanie przyczyny tych dolegliwości. Za pomocą specjalnych testów jesteśmy w stanie określić czy źródłem bólu są mięśnie, ścięgna, więzadła, torebki stawowe, korzenie nerwowe czy też krążki międzykręgowe (tzw. dyski). Jeśli odnajdziemy tkankę, która uległa uszkodzeniu to analizujemy przyczynę tego uszkodzenia.

Często przyczyna dolegliwości bólowych kręgosłupa znajduje się w zupełnie innej odległej części ciała.

Bezbolesny przykurcz w stawie biodrowym zupełnie niezauważalny dla laika może powodować podczas chodzenia zwężenie otworów międzykręgowych w dolnej części kręgosłupa i tym samym przyczynić się do zapalenia korzeni nerwowych (rwa kulszowa – ból pośladka lub całej nogi podczas chodzenia).

Zablokowanie w złej pozycji stawu krzyżowo-biodrowego, który leży w sąsiedztwie kręgosłupa (oczywiście bez objawów bólowych w tym stawie), może powodować nadmierne ruchy rotacji dolnych kręgów podczas chodzenia. Kręgosłup najmniej wytrzymały jest na siły skrętne dlatego nadmierne ruchy tych kręgów powoli niszczyć będą dyski umieszczone między nimi. Uszkodzone dyski bardziej wypuklają się do otworów międzykręgowych lub do kanału kręgowego drażniąc mechanicznie znajdujące się tam korzenie nerwowe wywołując ich zapalenie i ból do całej nogi.

Bezbolesne usztywnienie odcinka piersiowego kręgosłupa może powodować nadmierne wychylenia kręgów szyjnych i lędźwiowych. Nadmierny ruch tych kręgów powoli przyczyni się do zniszczenia dysków, które w ostateczności też spowodują zapalenie korzeni nerwowych (rwa ramienna, rwa kulszowa).

Przyczyna bólu kręgosłupa tkwi więc często w miejscu, które nie boli, ale się prawidłowo nie porusza. Ten brak ruchu jest przez pacjentów niezauważalny.

Ale skoro brakuje gdzieś ruchu to ten bezbolesny przykurcz (najczęściej zablokowanie stawu lub przykurcz mięśni) powoduje, że nadmiernie rozciągana jest okolica, w której znajduje się uszkadzana tkanka – a ta boli coraz bardziej.

Dopóki nie uruchomi się zablokowanego stawu, albo nie rozciągnie przykurczonych mięśni, to pacjent nie odczuwa zdecydowanej poprawy.

W leczeniu manualnym potrafimy przede wszystkim z dużą precyzją ręcznie określić ruchomość między poszczególnymi kręgami, przywrócić ruch tam gdzie go brakuje, skorygować złe ustawienie kości miednicy, uruchomić zablokowane stawy kręgosłupa i kończyn, rozciągnąć przykurczone mięśnie i stawy.

W przypadku dużego zniszczenia różnych tkanek (mięśni, stawów, nerwów, dysków) dobieramy dla każdego przypadku odpowiednie ćwiczenia, które poprawiają ich odżywianie przyspieszając regenerację.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Aby skorzystać z zabiegu terapii manualnej wymagana jest zgoda lekarza prowadzącego z naszej Kliniki Uzdrowiskowej dlatego zabieg ten musi być poprzedzony konsultacją lekarską.


Zespół terapeutów manualnych w Centrum Ortopedycznej Terapii manualnej im. prof. F. Kaltenborna w Klinice Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" w Ciechocinku:

Mirosław Dębski
Mirosław DębskiEwa Badźmirowska
Ewa Badźmirowska


Paweł Droszyński
Paweł Droszyński


Paweł Reniecki
Paweł Reniecki


Marek Sójka
Marek Sójka
Michał Dylewski
Michał Dylewski
Szymon Piński

Szymon Piński


 

 

 

 

 

 

 

Copyright (c)2009 Terapia manualna