Terapia manualna
Mirosław Dębski
 
Dwa KURSY KLINICZNE z pacjentami

To następny etap szkolenia w terapii manualnej dla fizjoterapeutów, którzy posiadają już umiejętności ze szkolenia podstawowego Manual Therapy (MT) np. Kaltenborn-Evjenth Concept (zdany egzamin).
Poniżej zamieściłem opinie uczestników pierwszej edycji takich kursów.

Kurs kliniczny nr 1 (KK1) 29 sierpień - 01 wrzesień 2019
- obejmuje badanie i leczenie połączeń miednicy oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Kurs kliniczny nr 2 (KK2) na początku 2020 r - dokładnie podam w terminie 1-go kursu klinicznego.
- obejmuje badanie i leczenie odcinka piersiowego oraz szyjnego kręgosłupa.

Prowadzący:
Mirosław Dębski (PT OMPT)
Instruktor międzynarodowy Kaltenborn-Evjenth Orthopaedic Manual Therapy
Asystent:
Ewa Badźmirowska (PT OMPT)


Kursy obejmują również naukę technik szybkich tzw. "manipulacji". To techniki z dużą szybkością, ale małą amplitudą ruchu. Są one szybkim potwierdzeniem stawianych hipotez. Stan pacjenta poprawia się w jednej chwili. Nie trzeba na poprawę czekać kilka godzin lub dni. Był tkliwy i napięty mięsień (powięź) - po manipulacji w obrębie kręgosłupa przestaje boleć i jest rozluźniony. Był podrażniony nerw i osłabione mięśnie - po manipulacji często siła od razu powraca, a nerw (test cięciwy łuku) nie daje żadnych objawów podrażnienia. Sytuacja ta dotyczy nacisku na korzenie nerwowe z powodu napiętych tkanek miękkich w wyniku tzw "zablokowania".

Podczas kolejnych dni kursu sam będę badał i leczył przed uczestnikami 3 nieznanych mi pacjentów. W czasie pomiędzy wizytami pacjentów będziemy trenować wszystkie wykorzystywane techniki badania i leczenia.

Podczas kursu największy nacisk położyłem na:
- postępowanie zgodnie ze stałym protokołem badania (ściśle określona kolejność wykonywanych testów)
- wnioskowanie kliniczne
- leczenie dopasowane do wyników testów z zastosowaniem testów kontrolnych

Kilka miesięcy po pierwszym kursie klinicznym poprosiłem uczestników o opinię w formie odpowiedzi na pytania, na ile ten kurs przydał się w pracy zawodowej. Bardzo dziękuję tym wszystkim osobom, które poświęciły swój czas aby podzielić się ze mną swoimi uwagami.
Poniżej zamieszczam otrzymane odpowiedzi. Są one dla mnie niezwykle cenne, ponieważ pochodzą od osób z pasją o różnym stażu w terapii manualnej. Część z osób była w trakcie szkoleń z OMPT, część miała ukończone jedynie szkolenie podstawowe Manual Therapy Kaltenborn-Evjenth Concept. 

Opinie uczestników kursów klinicznych:

Miłosz Parchimowicz:
- „Kurs kliniczny był jednym z lepszych szkoleń, w których miałem przyjemność uczestniczyć zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym. Uważam, że jest to szkolenie, które każdy absolwent MT Kaltenborn-Evjenth powinien zrobić.
Najbardziej wartościowe podczas kursu to przedstawiony schemat badania oraz techniki lecznicze, które można stosować od 1-szego dnia po kursie, a które bardzo poprawiają skuteczność leczenia. Wszystko uzupełnione specyficznymi ćwiczeniami co zapewnia kompleksowość procesu leczenia. Polecam!!!"


Marcin Kamola:
1. W pracy z Pacjentem stosuje cały czas przedstawiony schemat badania - zachowując jego kolejność i techniki.
2. Techniki leczenia wykorzystuję choć nie wszystkie w równym stopniu i równą częstotliwością.
3. Za najbardziej wartościowe z kursu uważam schemat badania jego logiczność i prostotę.
4. Owszem techniki manipulacji również stanowiły dla mnie dużą wartość, ale podążając za starą zasadą od Pana: najważniejsze jest badanie i jest ono głównym punktem wyjścia do leczenia stąd schemat przedstawiony podczas kursu jest dla mnie najbardziej wartościowy.
5. Badanie hipermobilności również ogromnie wartościowe - my mieliśmy już okazję widzieć to badanie pokazywane w  trakcie spotkań wcześniejszych przez Pana, także jeśli ktoś nie miał takowej okazji to jest to również badanie, którego nikt nie pokazuje.
6. Z technik leczenia skuteczność poprawiła w mojej pracy: technika manipulacji Chicago, technika DeMiro!
7. Kurs poprawia w dużym stopniu skuteczność i czas badania klinicznego i leczenia Pacjentów.
8. Skrypt oceniam wysoko: zdjęcia w kolorze, przejrzyste i dokładnie pokazujące dane techniki poprzez dokładną ich oprawę w postaci strzałek czy rysunków schematycznych.
„Podsumowując kurs godny polecenia. Z grupy kursów jakie mieliśmy okazję już odbyć w ramach szkoleń MT czy OMPT Pan Mirek jako instruktor jest naprawdę na Topie. Jakość Pana kursów, przygotowanie i sposób prowadzenia jest zawsze skrupulatny i dokładny. Materiał przedstawiany na kursie klinicznym dla osób, które chcą sobie poukładać w logiczną i spójną całość badanie kliniczne i tym samym ułatwić sobie pracę z Pacjentem nie powinny się zastanawiać czy wziąć w nim udział tylko po prostu powinni skorzystać. Kurs pokazuje jak szybko i logicznie badać Pacjenta i na tej podstawie wyciągać wnioski co należy leczyć i jakimi technikami. Kurs daje kompletną wiedzę w tym temacie i ją w zupełności wyczerpuję"


Jędrzej Karpowicz:
„Używam przedstawioną kolejność badania. Stosuję wskazane przez ciebie techniki leczenia i powiem szczerze że dają bardzo dobre efekty.
Najbardziej wartościowe w kursie jest logicznie poukładane badanie,  które  wskazuje co jest problemem,  oraz dobrze  dobrane, skuteczne techniki leczenia. Świetna jest również interpretacja wyników badania.
Technikami które zwiększyły moją skuteczność są techniki manipulacji stawów KB (głównie Chicago), oraz manipulacje trakcyjne. Podoba mi się twoja autorska technika rozciągania mm biodrowych - daje fajne efekty .  Stosuję również wskazane przez Ciebie ćwiczenia w zależności od wyników badania - na prawdę działają.
Nowy formularz badania i interpretacja wyników wydłużała moją pracę ale z czasem wszystko zaczęło układać się w bardziej logiczną całość i przebiega sprawniej. Oczywiście techniki szybkie przyspieszyły znacząco leczenie.
Uważam że tak powinno wyglądać szkolenie OMT"

Łukasz Witek:
1. Czy stosujesz przedstawioną kolejność badania ?
- Tak,
2. Czy stosujesz przedstawiane sposoby leczenia (techniki) ?
- Tak
3. Co uważasz za najbardziej wartościowe z tego kursu ?
- Możliwość poznania logicznego, sprawdzonego i skutecznego sposobu badania i leczenia przy użyciu szybkich technik.
4. Które techniki zwiększyły twoją skuteczność w pracy?
- DeMiro, manipulacje z klinem.
5. Czy kurs przyspieszył proces badania i leczenia twoich pacjentów ?
- Tak, znacznie przyspieszył i uporządkował.
6. Czy będziesz brać udział w kursie klinicznym nr 2 ?
- Tak,


Marlena Borys:
Na początku chciałam bardzo podziękować za kurs kliniczny, ponieważ uważam, że jest to jeden z najlepszych kursów na jakim byłam. Bardzo żałuję, że nie ma tego kursu w naszym programie OMT. Uważam, że jest to kurs, który rozwija mnie właśnie z terapii manualnej wg Kaltenborna, czyli to w czym tak naprawdę chciałam się rozwijać idąc na dalsze szkolenia w programie OMT. Jestem już dwa lata w szkoleniach OMT i żaden z dotychczasowych kursów nie dał mi tyle wiedzy co Pana kurs kliniczny. Oczywiście inne szkolenia też dostarczają nowe umiejętności i wiedzę, ale nie jest to tak wyjaśnione i usystematyzowane. Często robimy jakieś techniki po tych kursach, ale nie wiedząc tak naprawdę po co i dlaczego. Pana Kurs kliniczny natomiast bardzo systematyzuje wiedzę jaką mamy po kursie podstawowym Kaltenborna i pokazuje jak przez odpowiednie badanie dotrzeć do konkretnego problemu Pacjenta, a później dopasować do tego odpowiednie techniki leczenia. Staram się wykonywać badanie według schematu z kursu. Badanie jest krótsze, ale jednocześnie dokładne i sprecyzowane co do problemu z jakim zjawia się Pacjent. Po kursie klinicznym staram się też stosować techniki, które pokazywał Pan na szkoleniu i w sumie jeżeli chodzi o Pacjentów z bólami kręgosłupa lędźwiowego to po kursie pracuję głównie stosując to, co było na szkoleniu.

Najbardziej wartościowe z kursu uważam właśnie badanie Pacjenta, bo to rozjaśniło mi moją pracę z Pacjentami. Wcześniej w ogóle nie badałam luźnej rotacji w badaniu kręgosłupa czy luzu jeżeli chodzi o staw krzyżowo-biodrowy, zawsze skupiałam się na oporze końcowym albo czy jest zablokowanie. Teraz zawsze to sprawdzam. Bardzo podobało mi się całe badanie ustawienia miednicy zarówno w staniu jak i w leżeniu oraz badanie ruchomości stawów K-B, wcześniej tak tego nie badałam. Bardzo  trafne jest to badanie w siadzie Pacjenta - ruchomości kręgosłupa do zgięcia i do wyprostu (hipermobilność), ale czasem jest to dla mnie trudne do zbadania, jeszcze nie potrafię do końca wyczuć uskoku (przodozmyk, tyłozmyk).
Zdecydowanie po kursie rozjaśniła mi się interpretacja testu SLUMP i TCŁ czy problem jest wewnątrznerwowy czy zewnątrznerwowy. Co do technik leczenia to zdecydowanie Technika Chicago, która jest bardzo skuteczna, ale też trudna i nie zawsze mi jeszcze wychodzi. Jak u Pacjenta uda się ją wykonać to od razu poprawia się całe ustawienie miednicy. Dla mnie ważne jest też to, że bardzo dokładnie Pan nam pokazał Chicago i mieliśmy czas na przećwiczenie tego i korektę, przez co byłam pewniejsza tej techniki i od razu ją wdrożyłam do pracy z Pacjentami. Jednak nie zawsze tak jest po powrocie z kursów, że od razu wdrażam to do pracy, bo jak nie ma dobrego pokazu i później możliwości przećwiczenia to zapomina się różne techniki, nie jestem ich pewna i nie potrafię ich zrobić. Myślę, że kurs zdecydowanie przyspieszył proces badania i leczenia Pacjentów. Ja jestem bardzo zadowolona i na pewno będę na kolejnym kursie klinicznym. Jeszcze raz dziękuję.


Lidia Wojtczak:
2. Czy stosujesz przedstawiane sposoby leczenia (techniki) ?
- TAK
3. Co uważasz za najbardziej wartościowe z tego kursu ?
- Najbardziej wartościowe z kursu klinicznego uważam to, że mogłam zobaczyć przykładową pracę (badanie i leczenie) na pacjencie co usystematyzowało moją wiedzę. Mogłam poznać przykłady pacjentów i efekty technik. Kurs ten ułatwił mi pracę z osobami, które borykają się z problemami L-S.
4. Które techniki zwiększyły twoją skuteczność w pracy?
- Szczególnie techniki badania. Pomagają mi ocenić co tak naprawdę dolega pacjentowi i ukierunkować leczenie.
5. Czy kurs przyspieszył proces badania i leczenia twoich pacjentów ?
- TAK
6. Czy będziesz brać udział w kursie klinicznym nr 2 ?
- TAK


Tomasz Adamczewski:
1. Czy stosujesz przedstawioną kolejność oraz wszystkie techniki badania ?
- Staram się w pracy z pacjentem zachować schemat badania. Wybór technik uzależniam od indywidualnych uwarunkowań związanych m. in. z budową anatomiczną pacjenta, okresem choroby, preferencji czy możliwości przyjęcia pozycji przez pacjenta.
2. Czy stosujesz przedstawiane sposoby leczenia (techniki) ?
- Tak
3. Co uważasz za najbardziej wartościowe z tego kursu ?
- Usystematyzowanie wiedzy teoretycznej dotyczącej schematu badania pacjenta.
4. Które techniki zwiększyły twoją skuteczność w pracy?
- Techniki manipulacji translatorycznych.
5. Czy kurs przyspieszył proces badania i leczenia twoich pacjentów
- Tak, dzięki usystematyzowaniu procesu diagnozy biomechanicznej proces wnioskowania klinicznego stał się prostszy a przedstawiane podczas kursu techniki wzbogacają warsztat terapeutyczny dając większą szansę na uzyskanie celu terapii.
6. Co sądzisz o skrypcie do kursu?
Materiały dydaktyczne przygotowane bardzo staranie, są przydatnym przewodnikiem w trakcie zajęć na kursie i cenną pomocą podczas procesu samokształceniaRadek Rosiński:
Z przyjemnością wezmę udział w kursie klinicznym z szyi. Chciałbym już teraz zapisać się.
Stosuję przedstawioną kolejność badania, a także zaprezentowane techniki. Kurs usystematyzował i "rozjaśnił" sposób badania i leczenia. Wartościowe na szkoleniu jest przedstawienie protokołu badania  i leczenia, myślę, że była to mocna strona kursu. Ponadto nie omieszkam pochwalić skryptu. Świetna robota!
Organizacja:
Organizator: Mirosław Dębski - Terapia Manualna
Miejsce szkolenia: MCSM w Toruniu ul. Łokietka 3
Ilość godzin: każdy kurs - 32 godziny lekcyjne.
Cena brutto każdego kursu 1800 PLN (zawiera VAT)   

W cenie kursu:
-  2 przerwy kawowo-kanapkowe
-  skrypt ze wszystkimi prezentowanymi technikami badania i leczenia, ćwiczeniami dla pacjentów oraz sposobami nauki zasad profilaktyki.


Dane do zgłoszenia:
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani takim szkoleniem (decyzja tyko odnośnie obu kursów ponieważ stanowią całość) proszę przesłać zgłoszenie na adres mailowy   szkolenia@debski-terapiamanualna.pl
z uwzględnieniem poniższych informacji: 

1. Nazwa kursu - KURS KLINICZNY nr 1 (KK1) grupa 2
2. Imię i nazwisko
3. Nr telefonu do kontaktu
4. Adres zamieszkania
5. Skan (zdjęcie) certyfikatu końcowego (po zdanym egzaminie) MT np. Kaltenborn-Evjenth Concept
6. Skan (zdjęcie) dyplomu fizjoterapeuty     

Po otrzymaniu zgłoszenia prześlę informację, czy dana osoba się zakwalifikowała.  

Mirosław DębskiCopyright (c)2009 Terapia manualna